Kolik mě bude stát jídlo na dovolené, aneb proč o tomhle vůbec nepřemýšlím

No upřímně, moc se mi do tohoto článku nechtělo. Nakonec jsem se přece jen rozhodla ho napsat, protože první čtenáři mého eBooku Réunion a Mauricius s dětmi se na to ptali, a tak snad nejen jim tímto článkem odpovím.

Jestli to alespoň jednomu z vás pomůže překonat poslední překážku, abyste zrealizovali dovolenou, po které toužíte, splní tento článek svůj smysl.

V eBooku Réunion a Mauricius s dětmi je uveden celkový rozpočet naší měsíční cesty. Konkrétně cena letenek, ubytování, pojištění, půjčení auta a vstupy u placených výletů. Není tam uvedena položka jídlo, kterou jsem pokládala za natolik individuální, že jsem ji nevyčíslovala.

Obecně když někam jedeme, je jídlo to poslední, na co myslím, tedy co se finanční stránky týče. Jíst prostě musíme a je to vlastně na rozdíl od ubytování položka, která se během dovolené neduplikuje. Samozřejmě pokud během vašeho pobytu na prázdninách nenabídnete za úplatu váš domov někomu jinému.

Logicky, když jste na cestách, jíte na cestách a doma tím pádem ne. Vždy je možné svůj jídelníček přizpůsobit, aby nezatížil váš rozpočet více, než si přejete.

CENA JÍDLA NA RÉUNIONU

Ale konkrétně: Ceny na Réunionu jsou jako ve Francii, tedy lehce vyšší než u nás. Na Réunionu nás jídlo na 14 dní stálo 17 tisíc pro 4 osoby.

Dala jsem si nakonec práci, dohledala účtenky, znovu prošla deník z dovolené a spočítala to. To je přibližně 300 Kč na osobu a den.

TATARÁK Z TUŇÁKA – RÉUNION

Celkově jsme na jídle moc nešetřili. V částce je zahrnuta dvakrát návštěva restaurace s účtem 100 euro (2550 Kč) za 4 osoby, dále pak větší nákupy v supermarketu, na pláži jsme využívali místní stánky, kde byla v nabídce jídla jako panini, hotdogy, saláty, hranolky, samossas (smažené taštičky plněné masem, zeleninou nebo sýrem) a kde jsme za oběd pro 4 osoby zaplatili maximálně 30 euro (765 Kč). Nakupovali jsme převážně těstoviny, rajčata, párky, vejce, jogurty, pečivo, pivo, víno.

CENA JÍDLA NA MAURICIU

Ceny na Mauriciu jsou naopak o něco nižší než u nás. Tam jsme občas i na snídani zašli do blízké pekárny, využívali restaurace, kde nabízeli dětské menu zdarma, jedli ve stáncích na plážích, nebo malých pouličních bistrech.

NUDLE Z BISTRA – MAURICIUS

Samozřejmě i na Mauriciu se našly položky, za které bylo třeba zaplatit v supermarketu více, a to hlavně alkohol. Pivo i víno bylo naopak dražší než u nás, ale toto ke zdravému strávení dovolené nepotřebujete. Velmi jsme si dopřávali vynikající steaky, neboť hovězí na steaky jsme kupovali za 500 Kč/kg.

CENA JÍDLA NA BALI

Naopak, když jsme se chystali na naši měsíční cestu na Bali, z dostupných informací jsme měli představu, že rozhodně na jídle ušetříme. Nakonec opak byl pravdou.

Pokud jedete s malými dětmi, které nejsou zvyklé na asijská jídla, smažené nudle či pikantní rýži, stejně na místě vyhledáváte restaurace s evropským jídlem. Na Bali jsme tedy paradoxně zaplatili na účtech za pizzu, hranolky nebo špagety více než v Čechách.

Pokusím se to shrnout. Všichni tušíme, že finančně nás nejlépe vyjde místní jídlo. S dětmi to ale tak jednoduché není a je třeba počítat, že jim nemusí chutnat a pak se položka za stravování může navýšit.

SNÍDANĚ NA MAURICIU

NEJVĚTŠÍ POLOŽKA V ROZPOČTU

Největší položkou v rozpočtu jsou v našem případě vždy letenky. Při cestě na Réunion a Mauricius představovali 47% celkového rozpočtu. Takže pokud někde hledat úsporu, tak z mého pohledu je to tady.

Pro nás to možné není, rozhodujeme se většinou pozdě, spíše 2 měsíce před termínem, máme pevně dané datum (prázdniny kvůli školou povinným dětem a taky práci), takže nemůžeme denně hledat, zkoumat a kombinovat nejlevnější letenky. S dětmi navíc také dáte přednost letům, kde nemusíte trávit při přestupech několik hodin na letištích a ty bývají dražší.

Pokud jste flexibilní, máte čas, už víte, že za půl roku chcete letět na druhý konec světa nebo naopak jste připraveni odletět zítra, nemáte tedy dané přesné datum, potom můžete najít letenky za velmi zajímavé ceny.

Konkrétně na Réunion létají z Francie také aerolinky corsair.fr nebo air-austral.com. V eBooku je neuvádím, protože s nimi nemáme konkrétní zkušenost. Existuje nespočet vyhledávačů levných letenek, kde se můžete opravdu vyřádit a dosáhnout podstatného snížení celkového rozpočtu.

Tohle vše jsou ovšem možné překážky, které si uvědomujeme a napadnou nás jako první. Existuje ještě jedna překážka, na kterou je těžší přijít a uvědomit si ji, a to je strach 😊 . Ale o tom někdy příště.

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.