Kouzlo Vysočiny

Mám velmi ráda střídání vzdálených dovolených, jako byl loňský RéunionMauricius, kde za svým cílem musíte uletět tisíce kilometrů, s dovolenou, kde stačí nasednout do auta a ujet kilometrů pár set. Vždy zjistíme, že i za rohem máme stále co objevovat a můžeme strávit čas zajímavým způsobem.

VKMVrchovina, Krabatina, Mrchovina, to je název výstavy děl umělců působících na Vysočině, která probíhala do 29.9.2019 v galerii 8smička v Humpolci. Galerie, která je otevřená od dubna 2018, nás uchvátila svým multifunkčním prostorem, od výstavního sálu přes prostor pro děti, prodejnu knih, bohatého volnočasového programu až po fantastickou kavárnu, do které jsme se museli po první návštěvě vrátit. Pozor, na poprvé jsme se vrátili a bylo zavřeno. Galerie je otevřená od středy do neděle. Na podruhé už to klaplo a my si k snídani opět dali úžasné zákusky vyrobené cukrářkou Bárou a nadpozemsky dobrou zmrzlinu.

Hliník i umění se odstěhovali do Humpolce, my prozatím zůstaneme v Praze, jinak bychom v 8smičce strávili zbytek života, tak moc nás toto místo okouzlilo. Na výstavě si přijdou na své i děti. Poprvé jsem ty naše viděla zapáleně pobíhat s pracovním listem a nadšeně vyplňovat pro ně připravené úkoly.

Další zastávkou našeho týdenního pobytu na Vysočině byla jihlavská ZOO. Velmi, velmi nás potěšila.

ZOO pěti světadílů, kde najdete mimo jiné australskou farmu, ztroskotané letadlo nebo zenovou japonskou zahrádku.

Pokud bych nestrávila život v 8smičce, tak dalším favoritem by byla tato uklidňující zahrádka. Měli jsme štěstí, když jsme procházeli zadem kolem pavilonu šelem zrovna v době krmení. Původně jsme si mysleli, že se tři mláďata Ibrise u skleněného okénka shromáždila kvůli nám, že jsou jako vážně ráda, že jsme se na ně přijeli podívat až z Prahy, ale hned nato jsme za zády uslyšeli zabrzdit autíčko s ošetřovatelem a hovězím, tak bylo jasno.

Tak jako mají chutné menu mláďata v ZOO, tak jsme si i my pochutnali na výborném menu v Bistrot de Papa Horních Dubenkách. Vynikající kuchyně francouzského kuchaře, kde nic nechybí, ani nepřebývá. Bistro je rezervováno na rok dopředu, je otevřeno od čtvrtka do neděle, ale v letním období se můžete najíst na zahradě, kde se místečko určitě najde.

Vychutnat si pak výborné jídlo s výhledem na vodní plochu a po dezertu se projet na lodičce je nevšední zážitek. V mém případě ještě obohaceno o ústřice, které bych v Horních Dubenkách na jídelním lístku opravdu nečekala.

A jak se jí ústřice? Můžete si objednat kolik kusů chcete, v Bistrot de Papa třeba i jednu, pokud chcete jen ochutnat .

Ústřice dostanete na talířku už otevřené spolu s citronem popřípadě octem a šalotkou. Odklopíte vrchní část lastury ústřice, vidličkou oddělíte přichycené části těla ústřice ke stěně lastury, pokapete citronem popřípadě octem se šalotkou, přiložíte k ústům a vysajete. Buď můžete ihned polknout nebo chvíli poválet.

Objednali jsme si čtyři kousky. Můj muž chtěl jednu a mě přišlo, že tři sním v pohodě. Snědl si tedy tu svou a já si dala první. Úplně z té první jsem nevěděla, jestli mi to chutná nebo ne. Zůstaly tedy ještě dvě, jedna docela velká. Snažila jsem se ji udat muži, ale ten odmítl s tím, že už se ústřic zas najedl na půl roku dopředu.

Na to, že je Francouz, jejich fanda zrovna není. Tak jsem si tu největší nechala nakonec. Jakmile jsem ji polkla, uvědomila jsem si, že mi vlastně chutná a to moc. Takže na příští setkání s ústřicemi se už teď těším.

A to nejlepší nakonec. Kocourkovy Lhotky. Ubytování, ve kterém si přejete nejen dovolenkovat, ale i bydlet. Útulné apartmány Kocourek, vkusně zařízené, voňavé, s válečkami ve skříních a skvěle vybavené. Vše provozováno milými majiteli s velkou láskou, srdcem na dlani a zahradou plnou čtyřlístků (ne, opravdu nejsme příbuzní😊).

Místo, kde se můžete vypnout, protože děti mají přímo u terasy fotbalové brány, trampolíny, bazén nebo třeba ping pong a vy jen sedíte na terase a užíváte.

Tak neváhejte a vstupte 🙂

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.