Laskavý Mauricius

Jak prý napsal Mark Twain : „Bůh nejdřív stvořil Mauricius a pak podle něj vytvořil ráj“. Ano, ráj.

To ale nejspíš nepočítal s letadlem plným čínských turistů, kteří bohužel přistanou zároveň s vámi a vytvoří tak velkou frontu, že i když vás s dětmi pouštějí dopředu, strávíte ve frontě při vstupu do země skoro hodinu.

To byl první z mnoha rozdílů s Réunionem, na který jsme narazili hned po příletu. Celní kontrola, zdravotní kontrola (naštěstí jen formou dotazníku) a konečně máváme na našeho řidiče, který nás veze na ubytování (zlaté cestování v EU).

Přiletěli jsme už za tmy, takže z první cesty přes ostrov jsme nic neviděli a to jsme jeli z úplného jihu na úplný sever ostrova asi hodinu. Jezdí se vlevo.

Pan taxikář říkal, že rychlost aut kontrolují drony a alkohol za volantem se přísně trestá. Poprvé pokutou v přepočtu 65 tisíc Kč a odebráním řidičáku na 6 měsíců a podruhé vězením.

UBYTOVÁNÍ A DOPRAVA

Naše ubytování bylo tentokrát ve vile s několika apartmány a společným bazénem. Vilu teprve před rokem postavili a otevřeli sympatičtí manželé Němka a Francouz.

Apartmány jsou velmi vkusně a vzdušně zařízené a ten náš měl terasu, dva pokoje, kuchyňský kout a koupelnu. Kuchyňský kout se nám pak stal osudovým.

Další den ráno jsme dostali od majitelky plno informací. Prý je možné k přepravě používat místní autobus, můžeme se procházet i po plážích, které patří k hotelům, ale pouze po části, kterou omývá voda. Ukázala nám, kde máme nejbližší obchod s potravinami a kam můžeme zajet do obchodního centra.

Na první pohled nám okolí připomnělo Bali. Úzké cesty bez chodníku. Domy sahají až téměř k cestě, takže pro pěší to není jednoduché. Na rozdíl od Bali jsme ale skútrů moc neviděli.

Všichni jezdí převážně autobusem nebo autem. Když jsme zrovna přecházeli cestu, viděli jsme, jak se jeden autobus řítí k zastávce.

Chvíli to vypadalo, že řidič nemá v úmyslu na ní zastavit, až v poslední chvíli dupl na brzdy a povedlo se. Hm, tak autobusem asi cestovat s dětmi nebudeme.

Půjčili jsme si tedy nakonec auto stejně jako na Réunionu, ale za poloviční cenu. Sice starší model a bez navigace, ale hlavně že jelo a byl to automat.

Turista na Mauriciu se pozná tak, že má na křižovatce zapnuté stěrače místo blinkru. Taky jsme měli. Velmi rychle si ale muž na řízení vlevo zvykl, tak už jsme pak stírali jen občas.

POČASÍ

Počasí jsme měli proměnlivé. Několikrát se nám na pláži stalo, že se odnikud objevil mrak a začalo jemně pršet. Když jsme sbalili ručníky a spol a schovali se pod nedaleké stromy, mrak zmizel a my se zase vrátili na pláž. Takhle jsme nacvičovali balení i třikrát za sebou.

Úžasné je, že i když ve skutečnosti vážně není moc hezké počasí, pláže a moře jsou i tak neskutečně fotogenické. Překvapil nás i docela silný noční vítr, kdy to v noci, podle zvuku jaký vítr vydával, vypadalo, jako bychom byli někde v Alpách na horách. Dvě dovolené v jednom.

JAK JE TO S TÚRAMI?

Na nějaké velké túry to na Mauriciu zatím moc není. Ne že by nebylo kde, ale turistické cesty jsou ještě v plenkách.

Když například označili turistickou vyhlídku kousek od památníku otroctví v Le Morne na jihu ostrova, místní tam chodili v žabkách a s malými dětmi, ne úplně turisticky vybaveni, tak tam raději dali vstup na vlastní nebezpečí.

V průvodci LeRoutard píší, že doporučují chodit s místním průvodcem, abychom se neztratili. Také můžete narazit na hnízda žlutých jakoby vos a ty mohou být nebezpečné. Za túrami spíše zatím na Réunion.

MÍSTNÍ OBYVATELÉ

Místní lidé jsou velmi milí a vstřícní. Stalo se nám, že jsme zastavili u restaurace s terasou před polednem, kde to moc nevypadalo, že by chystali oběd. Nesměle jsme nakukovali, až z domu vyšla paní a ptala se, jestli se chceme najíst. Chtěli jsme.

Hned se svým mužem nachystala a prostřela na terasu stůl a my si objednali. Udělala nám vynikající tříchodové menu s krevetami a mango dezertem. Bylo nám trochu divné, že na terase je pořád jen ten náš stůl a my, a pak nám došlo, že paní otevřela jenom kvůli nám.

OPRAVDU JSOU TAM JEN PLÁŽE?

Mauricius jsem z různých fotek a nabídek cestovek měla v hlavě jako spíše drahou válecí destinaci, ale mimo hotely má toho také plno v nabídce a za výbornou cenu.

Pokud přiletíte v červenci, tedy mimo jejich hlavní sezónu, vstupy i ceny v restauracích jsou nižší. To samozřejmě potěší.

Jedním z výborných míst, které jsme navštívili, byl obrovský park se zvířaty Casela. Kromě zvířat a různých aktivit s nimi, je park plný dalších atrakcí, kde se můžete skvěle pobavit.

Hned kousek od vstupu jsme vylezli na vyhlídku, odkud byl nádherný výhled na park a jeho okolí. Také byla vidět bobová dráha, kterou děti ihned zaregistrovaly a chtěly vyzkoušet.

Nikdy jsem ještě na bobové dráze nebyla, takže když jsem viděla kolejničky, jak vedou z prudkého kopce dolů, v duchu jsem si přála, aby dětem stačil tatínek a nechtělo nějaké z nich jet se mnou. Jsem se spletla.

Dcera hned rozdělila posádky do bobů, syn s tatínkem a já s ní. Říkám muži: „To jako fakt pojedem z toho kopce? Však to nemůžem zabrzdit“. Podíval se na mě, jestli to myslím vážně a když viděl, že ano, začal se smát a vysvětlil mi, že ty kolejničky slouží k vytažení bobů nahoru, ne ke sjezdu dolů. Nakonec jsme si to užili všichni a druhá moje jízda byla i skoro rychlá.

Další velmi zajímavá místa najdete v mém článku Mé TOP 3 místa na ostrově Mauricius.

NÁKUPY

Zboží, od potravin přes drogerii, je za velmi nízké ceny. Výjimkou je alkohol, kdy pivo i víno je dražší než u nás. Od domácích víme, že místní mají velmi malé platy. Když mají štěstí a vystudují, vydělají 20000 Rs/měsíc (cca 13 000 Kč), ale např. lidé, kteří uklízejí pláže mají 5 000 Rs/měsíc (cca 3 250 Kč).

Jak jsem psala na začátku článku, kuchyňský kout se nám stal osudovým. Byli jsme tak nadšení z pánve, kterou jsme podle značky na internetu u nás vůbec nenašli, že jsme si museli hned dvě pořídit. Jednu velkou za 600 Rs (390 Kč) a jednu ještě větší typu wok za 834 Rs (542 Kč).

Dokoupili jsme rovnou i nový kufr, aby se vše vešlo, což se nám zatím na žádné dovolené nestalo.

Mauricius je ostrovem mnoha možností. Někdo zde jede za nádhernými plážemi a šnorchlováním, někdo za plastickou operací, ano i toto Mauricius nabízí a dovíte se to hned v časopise v letadle a my jsme přijeli, aniž jsme tušili, pro mimořádné pánve, které nám už téměř rok dělají radost v naší kuchyni.

V mém eBooku Réunion a Mauricius s dětmi se dovíte rozpočet hlavních položek, náš konkrétní itinerář, který potěší děti i vás, plno dalších užitečných zajímavých informací a odkazů, které vám ušetří čas při realizaci vaší dechberoucí dovolené.

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.