Ostrov Réunion

Trabl s travel

V minulém roce se naší rodině naskytla úžasná příležitost. Muž můj se ocitl between jobs a tak jsme mohli vyrazit na měsíc kamkoliv. Ale kam? V hlavě běží: 2 děti, 10 a 6 let, budu vařit, nebudu vařit, poletíme daleko (vzpomínka na let na Bali s roční a půl Elise, kdy jsem noc strávila procházením se po  letadle s Elise v babyvaku a jedinou odměnou mi byla zmrzlina k dispozici pro nespavce), budu zase všechno zařizovat sama, no budu, na to se ptát nemusím.

Tak jsme začali s hledáním destinace. Měsíc je dlouhá doba, Evropa nám přišla málo. V Asii jsme byli na velké dovolené před pěti lety na zmiňovaném Bali, tak další nápad bylo safari v Africe nebo něco, kde se mluví francouzsky, protože muž je Francouz a tak když rozumí, může se i aktivně zapojit a já aktivně vypojit. Nakonec nám padl do oka ostrov Réunion a sousední Mauricius, ale o tom příště.

Pustila jsem se do letenek. Klasika, Skyscanner skenuje, já se těším. Plán byl strávit 15 dní na Réunionu a 15 na Mauriciu. Protože jsem už byla v režimu dovolená, nevšimla jsem si, že je možné při vyhledávání nastavit jinou destinaci pro odlet a místo letu Praha – Paříž – Réunion – Mauricius – Paříž – Praha, jsem koupila Praha – Paříž – Réunion – Mauricius – Réunion – Paříž – Praha. No tak jo, přidám teda řádek a zjistím, že první varianta je nejen praktičtější, ale taky o 40 tisíc Kč levnějši.

A začíná závod s časem. Telefon do banky, peníze už odešly, nějaká šance zrušit transakci? Bohužel paní, to není možné. Telefon do letecké společnosti, chceme změnit letenky, no samozřejmě možné to je, ale tím, že jsme měli v jednom letu lepší místa, by nás změna letenky vyšla o dalších deset tisíc více. Přiznávám, nenapadlo mě se zeptat, zda lze letenky stornovat, přiznávám taky, že mi to asistentka na telefonu ani sama nenabídla.

Hm, tak zapojím muže. Jako Francouz se spojil telefonicky s francouzskou asistentkou. A vida letenky lze stornovat do 24 hodin od zaplacení, takže ted´ jen vyplnit na stránkách letecké společnosti stornovací formulář a je to v kapse. Tak jo, jdem na to.

Na českých stránkách najdeme odkaz na stornovací formulář, ale stránka nám hlásí, že není k dispozici. Tak voláme znovu a slečna radí přepnout stránky do angličtiny a neuvěřitelné, stornovací formulář se načetl. Letenky vystornovány a koupeny nové a já o deset let starší. To jsme ještě netušili, co nás čeká cestou zpět.

Mezi ostrovy nás čekalo příjemné překvapení a to v podobě zcela nového letadla, čistého, voňavého, s velkými obrazovkami nabitými super hrami a super filmy. Let trval kolem půlhodinky a syn ani nechtěl vystupovat, chtěl si nový super stroj užít.

Se stejnou společností jsme měli letět i zpět z Mauricia a tak nás to příjemně naladilo a syn se celý pobyt těšil na to, až poletíme stejným letadlem zpět do Paříže. No tak aspoň nebyl zklamaný dopředu, že.

Přišel den odletu a my vstali v pět ráno, abychom taxíkem dojeli včas přes celý ostrov na letiště. My jsme včas dojeli, ovšem letadlo nikde. Po neustálém odsouvání odletu z technických důvodů jsme už věděli, že nestihneme přestup v Paříži do Prahy. Je fakt, že tam žádná velká rezerva nebyla. Na přestup byla pouze hodina, takže v letecké dopravě opravdu optimistické spojení.

Šli jsme tedy na informace s dotazem, co s tím. Paní nám s úsměvem nabídla jedno řešení lepší než druhé. Potvrdila nám, že spojení v Paříži nestihneme určitě. Jelikož naše letadlo má zpoždění 4 hodiny a náš původní spoj do Prahy byl posledním večerním spojem, můžeme buď zůstat na letišti na Mauriciu a letět pozdějším letadlem nebo z Paříže letět prvním ranním spojem kolem sedmé hodiny.

První varianta nás neoslovila, v tu chvíli jsme měli Mauricia plné zuby a tak nám paní přebukovala let z Paříže na tu sedmou ráno, že se o nás na noc v Paříži postarají. Syna jediný světlý bod byl, že poletíme alespoň tím fungl novým letadlem.

Tak konečně přišel nástup, ale my už tušili. Číslo letadla bylo jiné než číslo toho nového a po projití dveřmi jsme to už věděli. Letíme hnusným starým letadlem s pidi televizkami, kde se filmy střídají ve smyčce a hry nejdou spustit.

Do Paříže jsme dorazili kolem půlnoci. Vytvořila se dlouhá fronta unavených lidí, kteří čekali na přidělení hotelu, trička na spaní, kartáčku a dalších toaletních potřeb. Letiště v Paříži je obrovské, takže po přidělení hotelu nastala mise najít hotel.

Průběžně jsme míjeli skupinky lidí se stejnou misí, až jsme se s jednou z nich se stejným hotelem spojili a společnými silami našli vláček bez řidiče a dopravili se na terminál s naším hotelem. Do postele jsme se dostali o půl druhé ráno s tím, že vstáváme v půl páté, abychom stihli spoj v sedm.

Noc byla opravdu krátká, 3 hodiny jsou prostě 3 hodiny. Ráno se sirkami v očích jsme po příchodu k odbavení zjistili, že naše letadlo v sedm má zpoždění a poletíme o 2 hodiny později, opět technické důvody, ne nevymýšlím si.

Po odbavení na automatických odbavovacích stanovištích, kde by moje jazykově nevybavená mamka asi zůstala navždy, protože s automatem se rukama nohama domluvit nelze a z Paříže by nikdy neodletěla, jsme se konečně dostali do čekací haly s vidinou sladkého domova. Po příletu do Prahy jsme konečně dorazili domů. Na místo ve čtvrtek ve 23 h, v pátek ve 12.30h.

UŽ VÍM PRO PŘÍŠTĚ:

  • Před nákupem letenek pořádně zkontrolovat destinace a spoje
  • V případě storna letenky přepnout na stránky letecké společnosti v angličtině
  • Při zpoždění letu z technického důvodu, lze let reklamovat. Nejvyšší možná kompenzace je 600 Euro na osobu při splnění určitých podmínek.

Pokud potřebujete reklamovat zpožděný let, napište mi na silvi@silviepluharova.cz a já vám pošlu náš e-Book Jak reklamovat zpožděný let. Naše kompenzace 4×600 Euro nám byla vyplacene v roce 2022, čtyři roky od podání reklamace. 😀

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.