Jak (ne)plavat

Půjdu rovnou k věci. Proč tohle píšu. Byla jsem na koupališti jak v Praze, tak ve Slezsku v Krnově. A právě v Krnově si v klidu sedím na okraji bazénu, houpu nohama a mimochodem zaslechnu starší paní, která říká, ne tedy mně, že uplave vždy tak kilometr. K tomu záhy dodá: „Akorát mě bolí záda, ale to plavání dělá dobře.“ Hm, tak se podívám, jak plave a vidím paní radovou se zalomeným krkem.

Je dobré občas opravdu poslouchat, co říkáme, protože často řešení našich nepohod vlastně vyslovujeme sami.

Jako třeba: Jsem tak nespokojená, ta moje práce mě štve. Je jasné, že důvodem nespokojenosti je práce. Pak je několik možností, co s tím. Například se můžu soustředit na přítomný okamžik. Takže kdykoliv je to možné, se snažím vnímat, co slyším, co vidím, jak dýchám a prostě být v tom přítomném okamžiku a tím pádem nepouštět myšlenky o nespokojenosti se svou prací do hlavy.

Další možnost je dát si přání a vstávat s tím, že mám pohodovou práci a taky se tak ale cítit a Vesmír by se měl spojit a vyjít nám vstříc.

Jestli teď vůbec nechápete, o čem mluvím, nebo jste to už zkoušeli, ale žádnou změnu jste nepozorovali, tak v tom případě je fajn zeptat se 5x proč. 5x proto, abyste se dostali pod povrch.

Může to vypadat takto. Proč mě ta práce štve. Protože mě nebaví. Proč mě nebaví, protože jsem si představovala podle inzerátu něco jiného, proč nehledám něco jiného, protože se bojím opustit jistotu, proč se bojím opustit jistotu, protože mi rodiče říkali, že jistá práce je nejvíc…..

Tímto způsobem je možné se dostat k jádru, vše si ujasnit a pak reagovat tak, abychom byli spokojeni. Moc se mi líbí jeden Ind Sadhguru, který to vystihl velmi jednoduše: „Jste nemocní a hrajete golf? Tak přestaňte hrát golf. Jste nemocní a nehrajete golf? Tak ho hrát začněte.“

Ale zpět k paní. Velmi rozumím tomu, že starší dámy plavou paní radovou. Tak zaprvé paní radová byla manželka pana rady, takže vážená osoba, a tak může tento způsob plavání prsou dodávat pocit jakési důležitosti a za druhé tento plavecký „styl“ dovoluje zachovat si účes a rozhled, a to je právě ten problém.

Krční páteř je tím pádem zalomená a pokud starší dáma takto plave opravdu i kilometr v kuse, tak je třeba určitě pochválit, že má velkou výdrž, zároveň při tom rychlostním tempu i spoustu času, jenže jsem si jistá, že právě ta páteř je neskutečně namáhaná.

Bohužel takto plave prsa většina lidí bez ohledu na věk. V Praze, kde jsme si šly s mou kamarádkou na koupaliště opravdu kondičně zaplavat, jsme ani nemohly využít k tomu určenou, rozumějte pro plavce vymezenou dráhu, protože právě tato dráha byla obsazená samou paní radovou.

V tomto případě je určitě lepším a vhodnějším pohybem spíše přirozená chůze, při které je páteř ve vzpřímené pozici, i když ani toto není vždy u všech pravidlo. Už druhým rokem chodím na zdravotní cvičení, kde vždy před jednotlivým cvikem nejprve tělo musíme nastavit do správné pozice, právě proto, abychom cvik také správně provedli.

Jestli se chcete dovědět k tomuto více, na konci článku nechám odkaz na mé oblíbené instruktorky jednu z Ostravy, druhou z Prahy.

Co mě překvapilo ale ještě více, že plavání s hlavou nahoře opravdu není otázka věku. Nedávno mi i mí vrstevníci při rozhovoru o stylu Totálního plavání řekli, že také neumějí plavat s hlavou ve vodě, čili s výdechem do vody.

Tímto článkem bych se moc chtěla přimluvit za to, abyste pokud máte maminku, babičku, nebo kamarády nebo i vy sami rádi plavete, ale stále máte ostych ponořit hlavu a opravdu nechcete vyměnit plavání například za chůzi, se naučili dýchat do vody. Já se to pořádně naučila teprve před dvěma lety.

Teď si možná říkáte, no tak to je fakt blbost, teď už se to učit nebudu, v pohodě si zaplavu i s hlavou nahoře……

Mám pro vás výborný tip, jak se to naučit hladce a bezbolestně i pro starší a pokročilé. Vše je uvedeno v jednom mém předešlém článku o Totálním plavání. Kurzy najdete po celé republice. A proč je zrovna toto vhodné?

  • Stačí vám jeden celodenní kurz a posunete se o obrovský kus ve svém plaveckém umění
  • Skupinky jsou malé, takže i vy, kteří nemáte rádi velké skupiny se budete cítit dobře
  • Přímo od jedné účastnice důchodkyně, která byla na kurzu s námi, jsme se dozvěděli, že si dělá instruktorský výcvik právě proto, aby pomohla svým stejně starým kamarádkám, které ji neustále oslovují, kde se takto naučila plavat

V kurzech kondičního plavání se to také výborně naučíte, tady ovšem bývají skupiny větší a většinou má kurz také více hodin.

Pokud opravdu nejste skupinový typ, vemte si třeba jen s kamarádkou soukromou lekci. Teď už to není, že vás bude instruktor odstrkovat tyčí od břehu, z mé zkušenosti jsou velmi milí a umějí vše srozumitelně vysvětlit.

No a na konec jak jsem si tentokrát koupaliště užila osobně. Jelikož na koupaliště chodím v bikinách, ať nachytám co největší plochou těla vitamín D, je nasnadě, že dva kousky pružné látky nemusejí vždy vše udržet na svém místě.

A tak když jsem plavala svůj třetí bazén, už jsem podezřele cítila šňůrky od bikin při kraulovém záběru. V tuto chvíli ještě nic nevykouklo díky fikanému systému zavazování, takže stačilo jen opravit rozvázaný uzel.

Nicméně se mi bikiny poprvé vymstily při radovánkách na tobogánu, kdy jsem při vyskočení z bazénu zaregistrovala upřený pohled neznámého pána a došlo mi, že tentokrát horní část bikin vše na svém místě neudržela. Nevadí, není od věci občas potěšit i někoho jiného než jen sebe.

Vy ale sebe potěšte, potěšte hlavně svou páteř, plavte s chutí a hlavně správně.

Odkazy na mé oblíbené instruktorky zdravého cvičení:

Ostrava – Lucka

Praha – Zuzka

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.