Totální uvolnění při Totálním plavání

O Totálním plavání jsem se zmiňovala ve svém článku o kondičním plavání Z kapra k potrefenému motýlovi. To jsem ale o tomto jiném pojetí plavání kraula (i ostatních stylů) věděla jen teoreticky z internetové stránky.

Už před rokem, přesně v březnu 2018, mě to natolik zaujalo, že jsem si postahovala dostupné eBooky a plánovala, že podle nich a videa sama vyzkouším tento způsob plavání a podle minikurzu zkusím přeměnit teorii v praxi. Tak záměr to byl moc pěkný, ale tenkrát ho převálcovaly jiné aktivity a teorie tak zůstala teorií.

Ovšem když se má něco stát, tak se to stane, a tak při psaní výše zmíněného článku, jsem znovu navštívíla stránky Totálního plavání a hned na mě vykoukl kurz kraula pod vedením Tomáše Vojtěchovského, hlavního dlouholetého nadšence a instruktora tohoto plaveckého způsobu a ještě k tomu na bazéně Olšanka na Praze 3. To je z našeho bydliště, co by kamenem dohodil.

Přihlásila jsem na kurz i muže a syna (kurz je možné absolvovat od 10 let) a těšila se na pěknou společně strávenou sobotu, syn se těšil o dost méně.

Kurz začínal v 10h dopoledne a skládal se ze dvou hodin teorie a dvou hodin v bazénu. Organizačně je výborně vymyšlený. Nejdřív je hodina teorie u videa, kde Tomáš vysvětlí jednotlivá cvičení, které se v následující hodině trénují v bazénu. Maximální počet účastníků je 6, takže my jsme zabrali celou polovinu skupiny.

Poté je pauza na oběd, který jsme velmi příjemně strávili společně a pak zase hodina teorie u videa, k tomu na suchu nácvik dalších cvičení a poslední hodina v bazénu, kde se vše nakonec propojí. Takže žádný strach, oběd se v pohodě stihne strávit.

Doporučuji vzít si dvoje plavky, ať se pak nemusíte soukat do mokrých. Já se soukala a taky jsem přežila, takže i když zapomenete, nic se nestane.

A teď to nejdůležitější. V čem se tento způsob liší od kraula, kterým plaveme na kondičním plavání? No, ve všem. Jen dýchat taky musíte, jinak byste umřeli.

Hlavní rozdíl je v tom, že se ve vodě musíte cítit pohodlně a uvolněně. Nejdříve se tedy nacvičuje poloha těla ve vodě. Je třeba se uvolnit a nechat se vodou volně nadnášet.

Následný pohyb ve vodě vychází ze středu těla, kdy se tělo mírně natáčí při záběrech z boku na bok. Hlavním motorem jsou tedy boky spolu se středem těla, ruce stále zůstavají při záběru uvolněné a slouží jako kotva.

Nohy vše rytmicky doplňují dvoudobým kopem. U kraula „netotálního“ jsou hlavním motorem pohybu naopak ruce a nezávisle na nich kopající nohy.

Vlastně je to úplně jiný pohyb a jiná koordinace těla, na kterou jsme se museli ze začátku opravdu hodně soustředit. Trochu oříšek, když máte být zároveň uvolnění.

Když vidíte plavce plavat tímto způsobem na videu a pomyslně ho otočíte o 90 stupňů, vypadá, jako by ve vodě kráčel. Tedy záběr levou rukou, kop pravou nohou, jako při chůzi, a pak naopak.

Je to velmi plynulý, uvolněný pohyb a tímto plaveckým způsobem špičkoví plavci končí na prvních místech.

Kurz jsme si rozhodně užili a teď už je na nás trénovat a vše zafixovat. Syn byl nakonec tak nadšený, že chce znovu na nějaký kurz k Tomášovi. Muž hned po pár dnech vše sám vyzkoušel v bazénu a přišel s tím, že nikdy ještě tolik bazénů kraulem neuplaval.

Za nás tedy rozhodně šest palců nahoru.

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.