Rovnátka v dospělosti

Rovnáš, rovnám, rovnáme

Tento článek čekal na své zveřejnění téměř 2 roky. Je o rovnátkách v dospělosti a přála jsem si, abyste vy, kteří o rovnátkách v dospělosti uvažujete, se mnou prošli rovnátkové období od A do Z 😊.

PROČ A JAK JSEM DO ROVNÁTEK ŠLA

Fixní rovnátka jsem měla už v deseti letech. Rovnaly se mi obě horní dvojky, protože byly stočené a moc vysoko. Tenkrát ještě nebyly mobily a nefotili jsme se stokrát za den, takže asi ani nemám žádnou fotku z té doby, protože foťák se vytahoval jen při slavnostních příležitostech.

Jestli mě neklamou vzpomínky, zuby se mi tenkrát srovnaly a ještě nějakou dobu jsem nosila rovnátka vyndávací na noc. V té době se ještě nedával drátek na furt (retenční drátek), nalepený z vnitřní strany na zuby, který má pak zuby držet ukázněné, takže jsem si po třiceti letech uvědomila, že zuby už zase až tak rovné nejsou.

Zašla jsem tedy na konzultaci, kde mi paní doktorka udělala otisky, oznámila šťastnou novinu, že to půjde srovnat bez trhání a já se rozhodla do toho znovu jít. Vybrala jsem si dražší variantu, průhledné zámečky, drátek kovový a gumičky jsou prostě gumičky.

Poprvé jsme ocenila, že mé zuby jsou menší velikosti a po nasazení drátku pod horní patro jsem odcházela z ordinace slintající a šišlající s pocitem, že možná budu zvracet. Tak to ty dva nastávající rovnátkové roky začínaly slibně.

Díky drátku pod patrem máte 2 roky volno. Od čeho? Dámy už vědí….

KOLIK SROVNÁNÍ ZUBŮ STOJÍ

Rovnátka nejsou levnou záležitostí, hlavně pokud si je v dospělosti máte platit sami. Je fajn, když vám je zaplatí někdo jiný, popřípadě na ně myslet dopředu a pak stačí během dvou let měsíčně do rovnátkového prasátka hodit přibližně 2,5 tisíce Kč. No málo to není, teď to vidím, když to píšu.

Cena se může měnit v závislosti na počtu použitých zámečků, počtu vyměněných drátků, ale nějaký hrubý odhad dostanete už při konzultaci před vaším rozhodnutím.

Relativní novinkou jsou neviditelná rovnátka (zdroj internet: na míru vyrobené dlahy, které se mění co 7 dní), ty jsou ale v ještě o hodně vyšší cenové relaci. Je i škoda, že nejdou vidět, když za ně dáte tolik peněz.

Jakmile jsem měla oblepenou horní řadu zubů, byla jsem překvapená, jaký zájem rovnátka v mém okolí vzbudila. Nejedna kamarádka je buď už v dospělosti měla nebo by je ráda taky měla. Zároveň poznáte, která z kamarádek je výborný pozorovatel a ihned si vždy všimne, že máte novou barvu gumiček.

Vzbudíte větší zájem okolí, minimálně na chvilku….

KONTROLY A ÚDRŽBA

Na kontrolu se chodí jednou za měsíc, kdy se podle potřeby vymění a utáhnou drátky a dají nové gumičky. Teď je výběr ze všech různých barev, takže je to i zábava zkoušet, co okolí a vy snesete.

Po utažení mě zuby vždy bolely tak dva dny, než si zase zvykly. To jsem si vždy říkala, že jsem se měla najíst na dva dny dopředu, protože kousnout do čehokoli bolí jako blázen. Tak aspoň přišla útěcha, že třeba zhubnu nějaké to deko, ale tělo se asi leklo a jako naschvál mělo vždycky šílenou chuť na čokoládu nebo oříšky.

Další záhul nastal, když mi paní doktorka oblepila po čase i spodní zuby. Čekala bych, že budou bolet méně, protože jsou menší, ale opak byl pravdou. To už se čas strávený v koupelně při čištění dal pomalu počítat na hodiny denně.

Vzrostla tím opět nepohoda při veřejném stravování, kdy jsem kolikrát zůstala pouze u piva, než abych si do rovnátek ukládala zásobu jídla na později. Někdy to není jednoduché, když si všichni okolo objednají něco lákavého.

Je neuvěřitelné, jak zuby, na které klepu, abych něco nezakřikla, jsou tak pružné a posunou se, kam rovnátka chtějí. Pak když vidíte svou fotku PŘED, nevěříte, že to NEROVNÉ byly vaše zuby.

DEN D – SUNDÁNÍ ROVNÁTEK

Za ty dva roky jsem se s rovnátkami natolik sžila, že se mi na sundávání ani nijak zvláště nechtělo. Sundávání rovnátek je pak kapitola sama o sobě.

Myslela jsem si, že se zámečky nějakým způsobem něžně odlepí a nechám si je případně pro děti na příště. Tak takhle ne. Zámečky paní zubařka rozštípne, každý zámeček zvláštně křupne a pak lepidlo ze zubů důkladně očistí.

Asi je lepší tentokrát oželet make-up nebo sáhnout po nějakém voděvzdorném, protože při čištění voda stříká i mimo ústa a make-up tak vezme velmi rychle za své.

Pokud nemáte své vlastní zuby krásné a symetrické samy o sobě, čeká vás ještě dostavba, kdy většinou jiný zubař dostaví zuby tak, aby byly tvarově dokonale symetrické. Zákrok je pod umrtvením, takže bezbolestný.

V mém případě se dostavovaly vrchní jedničky a lehce i ty spodní a trvalo to asi 2 hodiny. Ovšem výsledek je opravdu wow. A pak už jen paní doktorka nalepí z vnitřní strany zubů retenční drátky a je hotovo. Ještě rok pak nosíte vyndávací rovnátka na noc.

Zuby pak opatrujete, jak jste zvyklí. I s nalepeným retenčním drátkem dále používáte k čištění mezizubní kartáček.

Na obrázcích vidíte zoubky PŘED, zoubky PO sundání rovnátek a zoubky PO dostavbě.

PRVNÍ POCITY

Jako první mě napadlo, že jsou mé zuby o hodně větší, což je ovšem jen optický klam, protože jakmile je máte nějakým způsobem nerovné, vidíte z nich tudíž jen část a po srovnání se pak ukáží v celé své kráse.

A nakonec zase to okolí. Samozřejmě nejbližší rodina si všimla ihned a pochvalami nešetřila. Z kamarádek změnu ihned zaznamenala jen ta pozorovací . A pak také nečekaně jeden neznámý starší muž bez domova, kterého jsem náhodně míjela při chůzi po chodníku, který poznamenal, že mám krásný úsměv. Ano, s rovnýma krásnýma zubama máte chuť se usmívat už pořád.

Také musím přiznat, že jsem si na své nové srovnané zuby zvykala dva dny. Jsou prostě jiné, i když velmi krásné. Teď už jsem s nimi obrovsky spokojená a jsem velmi ráda, že jsem do srovnání šla. Jedna z nesporných výhod je, že investujete i do svého zdraví, rovné zuby se i lépe čistí.

 

Miluji nové zážitky a ráda je posílám dál. Život je sen. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.