Nabitý rok 2022

Pro mne byl vykročením novým směrem. Vytvořila jsem online kurzy francouzštiny a začala ji učit. Do online prostoru jsem naskočila koncem roku 2018 po několikaletém pozorování. Vysvětlím to trochu obšírněji, tak pokud chcete, přeskočte následující 2 odstavce. 😀

Má kariéra vypadala po příchodu do Prahy v roce 2001 slibně. Měla jsem dobře placenou práci ve finanční oblasti s možností postupu. Pak se narodily děti (2008, 2012) a my se s mužem dohodli, že jim chceme věnovat plnou pozornost (jakože se nepotkávat jen mezi dveřmi, snídat a večeřet každý sám, ale hezky pohromadě.) Zůstala jsem doma i po mateřské a zpátky do původní práce se už nevrátila. Aby to nevypadalo, že to bylo jen na mně. Muž opustil velmi atraktivní, ale časově náročné pracovní místo a bral pozice s menším časovým vytížením.

Jenže člověk potřebuje něco dělat a mít svůj příjem. Nechtěla jsem zpátky do open spejsu, tak jsem si udělala kurz, jak podnikat online a v roce 2019 šel na online trh můj první e-book Réunion a Mauricius s dětmi. Načasování nebylo ideální, ale to nikdy dopředu nevíte. Rok 2020 a 2021 se téměř necestovalo, a tak se e-booku zatím prodalo pár kousků.

Každá cesta ale někam vede a mě zavála do jiného online kurzu, a už jsme v roce 2022.

Zima plná zvratů

Na konci ledna jsem si ke 45. narozeninám nadělila hodně drahý online kurz „jak vytvořit online kurz„. Už jsem po něm pokukovala dříve, jen jsem pořád nemohla přijít na to, co bych mohla v online kurzech předávat. A pak to přišlo z ničeho nic. Francouzština je to, co umím a s čím můžu ostatním pomoci.

Když už se rozhodnu, tak rovnou jednám a nepřemýšlím. Koupila jsem si tento drahý dárek a čekalo mě 10 týdnů plných tvorby kurzu francouzštiny, ale hlavně neustálého překračování komfortní zóny. I když jsem v „onlinu“ nebyla úplný nováček, dosud jsem nenatáčela videa, nevysílala živě, nepoužívala facebookové skupiny a už vůbec nepropagovala online kurz. Byl to pro mne introverta křest ohněm (a pořád je :D). Mimochodem v online podnikání je nespočet introvertů, jen to není poznat. 😀

Paradoxem je, že mě kvůli tomu online podnikání lákalo. Budu v pohodlí domova, ve své komfortní zóně a bude mi fajn. Jenže opak je pravdou. Je třeba být vidět, abyste se vy, a to co nabízíte dostali do povědomí. Jinými slovy tvořit příspěvky, videa, prostě ukazovat se. No, co už. Už jsem v tom a baví mě to.

Online kurz Domluvte se ve Francii vznikl a jeho testovací běh zdarma za zpětnou vazbu měl úžasné reference. Měla jsem obrovskou radost, že v kurzu bylo 48 žen.

Francouzštinu učím velmi hravě. Už přes 10 let pozoruji naše děti, jak si francouzštinu přirozeně osvojily a tu hravost jsem do kurzu chtěla přenést. Obrovským plusem je taky můj francouzský muž, který mi do kurzu nahrál audia pravého Francouze. S francouzštinou usínám a vstávám a věřím, že učit se ji může být zábava.

Dovolená za odměnu

První měsíc prázdnin už byl ve znamení relaxu. Předchozí dvě léta jsme surfovali v Portugalsku, a tak volba padla na méně aktivní dovolenou v Itálii. Byli jsme nadšení z moře, z jídla, z ubytování, z celého Toskánska. Pokud dáváte zážitky z cestování na blog, tak si na dovolené doopravdy neodpočinete. 😀 Stále myslíte na to, co o tom napíšete, jakou fotku k článku vyfotíte a jaké příspěvky kam dáte. Taky publikuji na web takže jsem neodpočívala ani v Portugalsku ani v Itálii. 😀

Srpen byl už opět ve znamení příprav na další kurz. Od svých klientek jsem měla odezvu, že by uvítaly kurz pro začátečníky.  Tak jsem připravila minikurz zdarma Začněte s francouzštinou se slovesem faire. Přihlásilo se přes 200 lidí, aktivně do minikurzu doputovala asi polovina. Super. Měla jsem obrovskou radost, že má francouzština tolik fanoušků.

Navazovala jsem kurzem Hravá francouzština pro začátečníky, kam mi nakonec naskočily 3 skvělé studentky. To vše se vešlo do září a října a další kurz byl na světě. Dvě z nich se mnou pokračují individuálně, z čehož mám obrovskou radost. Vidím, jak se mi jejich francouzština mění před očima (ušima?), a to je úžasné.

Důležité celoroční odreagování

Nejen prací živ je člověk. Tango mě a mého muže provází už druhým rokem a je zajímavé, co se na něm občas děje. Jsou lekce, kdy máme záchvaty smíchu, neptejte se mě proč, prostě to přijde. Nebo naopak spolu téměř nepromluvíme, většinou proto, že si muž zase nic nepamatuje. Je to zajímavá párová terapie s dobrou náladou na konci.

Jeden zajímavý poznatek: Taneční boty dobrého tanečníka nedělají. Vlastní zkušenost. 😀

Pro relax si chodím ještě na balet, volejbal, Bikram jógu a plavání. Nikam se mi vůbec nechce, ale pak…ano staré dobré cítím se líp. Vlastně tam jdu kvůli tomu pocitu potom. 😀

Hodiny baletu se začínají vyplácet.

Aby i duše dostala své, zkusila jsem si online kurz akvarelu. Myslela jsem, že budu jen pozorovat, zkouknu videa a pokochám se, jak to ostatním krásně maluje. Pak mi to nedalo a asi v půlce jsem se zapojila taky a vlastně už neodpojila. Pořídila jsem rovnou navazující kurz a malování si užívám i s dcerou, která tyhle naše společné akvarelové chvilky miluje. Moje duše jásá.

Listy

Mé velké poznání roku 2022

Učení se cizího jazyka nikdy nekončí. Díky kurzům jsem si uvědomila, že se stále mám ve francouzštině taky co učit. Že hravost je fajn, ale taky je třeba vše umět jednoduše vysvětlit. Proto průběžně absolvuji všechny kurzy Français avec Pierre, které upřímně doporučuji.

Zároveň postupně nacházím svůj styl. Má původní představa, že stačí jen hravost a zábava, potřebovala doplnit chtě nechtě o systém. V tom mi velmi pomohl kurz Klíč k jazykům. Doporučuji všem, kdo se rádi učíte jazyky sami.

A co je hodně důležité, když se chcete jazyk naučit?

  • Být s ním v pravidelném kontaktu, ideálně denně, klidně méně, ale pravidelně.
  • Začít mluvit nahlas co nejdříve, i kdyby jenom pro sebe.
  • Trpělivost přináší nejen růže, ale i francouzštinu.

Jsem zvědavá na rok 2023. Těším se, kam dál mě cesta zavede.

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.