Jak mít styl nejen na cestách

Tímto článkem bych vám ráda zprostředkovala jednoduché tipy a pravidla, které vám dodají styl, bude vám to slušet a také vám ušetří spousty času při nákupech oblečení, protože rovnou sáhnete po kouscích, ve kterých budete vypadat skvěle.

V mém článku Tipy nejen pro milovníky francouzštiny, jsem zmiňovala, že sleduji moc ráda pořad Les Reines du Shopping, jasně, že kvůli francouzštině samozřejmě.

Velmi jsem si oblíbila moderátorku pořadu Cristinu Cordulu, bývalou brazilskou modelku žijící ve Francii, která má velký dar předat tipy a rady týkající se stylu a módy jednoduchou a jasnou cestou.

Chci ale také zdůraznit jednu věc. Máme to velké štěstí, že žijeme v době, kdy nám nikdo nediktuje, jak se máme oblékat a proto, jestli se ve svém oblečení cítíte skvěle, berte tuto inspiraci jako třeba jiný náhled na věc, ale vždy je to jen na vás, zda uvedené tipy zrealizujete nebo ne.

Říká se, že šaty dělají člověka a je fakt, že vaše oblečení vám může ubrat několik let stejně jako vám jich pár dokáže přidat.

Hned první a zásadní je to, že když VÁHÁME v obchodě před zrcadlem, jestli si koupit vybrané oblečení, tak to NENÍ ONO!!!

No já vím, ale je to tak. Pak si ho v lepším případě vezmete jednou nebo vám leží ve skříni a čekáte, až se stane něco s vaší postavou.

Ideální je si oblečení vyzkoušet, protože každý materiál sedí jinak. Proto buďte opatrní při nákupu online, kdy zkoušení není možné.

Pokud nám má oblečení opravdu slušet, jsou důležité tři hlavní věci. Rovnováha v rámci tvaru postavy, harmonie barev a kombinace jednotlivých kousků a materiálů dohromady.

JAKÉ MÁME TVARY POSTAVY?

Tvary postavy jsou vám už jistě známé, tak jen v rychlosti zopakuji.

X – velmi štíhlá postava, útlá ramena i boky, malá prsa

A – boky širší než ramena

H – ramena a boky ve stejné šíři, pas téměř nepatrný

V – ramena širší než boky

8 – ramena a boky ve stejné šíři, výraznější pas a větší poprsí

Co se týče typu postavy, tak základem při oblékání je symetrie, chcete-li optická rovnováha. Např. pokud máme širší ramena než boky, jsou vhodnější rozšiřující se kalhoty, aby se šíře ramen s boky opticky vyrovnala. Naopak pokud jsou širší boky než ramena, snažíme se přitáhnout pozornost na horní polovinu těla. Například halenkou se vzorem, s volány nebo jasnou barvou.

Obecně také platí, pokud máme objem nahoře, kombinujeme s kouskem spíše na tělo dole a naopak.

Dalším rozměrem je poprsí. To už se dostáváme do 3D. A pak také nemalou roli hraje samotná výška postavy.

POPRSÍ

U poprsí platí, že pokud jej máme menší, hluboký výstřih do V mu velmi sluší. Hodí se i roláky nebo halenky s volánky, které na objemu hrudníku opticky přidají.

Většímu poprsí svědčí výstřihy hranaté, kulaté nebo i STŘÍDMĚ hluboký výstřih do V. V každém případě je výstřih více lichotící, protože odlehčuje siluetu a prodlužuje krk. Naopak když si na velké poprsí obléknete rolák, i když je vše zakryto, vaši siluetu to zbytečně zatíží. Vhodnější jsou také spíše splývavé materiály, které hrudník příliš neobtahují.

VÝŠKA POSTAVY

Vysoká postava (baj oko 170 cm plus)

Svědčí ji velká kabelka, velké šperky, velké potisky. Sluší jí dlouhé šaty, kabáty i oversize kousky.

Menší postava

Co ji nesvědčí:

  • Dlouhé šaty (po kotníky a delší) – protože postavu ještě zmenší a postava se v šatech ztratí
  • Dlouhý kabát – ze stejného důvodu
  • Vše, co je oversize. Menší postavy oversize modely pohlcují.

Prostě všechno moc dlouhé nebo plandavé, protože to dělá postavu menší, než je.

Co ji naopak svědčí:

  • Šaty ke kolenům
  • Drobnější potisky
  • Menší kabelky
  • Subtilnější šperky

BARVY

Je fajn, když barva oblečení ladí k vaší barvě pleti. Určitě jste zaznamenaly, že v některé barvě záříte a v jiné naopak vypadáte unaveně.

Zjednodušeně se dá říct, že blondýnkám svědčí studené a pastelové barvy a tmavovláskám barvy teplé. Zjednodušeně proto, že roli hraje hlavně tón vaší pleti. Rychlý test je například, že se zadíváte na sebe do zrcadla, jestli vám sluší více zlaté náušnice nebo stříbrné. V prvním případě vám budou slušet barvy teplé v tom druhém naopak studené.

Studené barvy v sobě mají šedou a modrou, teplé obsahují žlutou a oranžovou. Jednotlivé barvy zahrnují jak teplé, tak studené odstíny. Takže například barvu žlutou najdete jak v teplém, tak studeném odstínu.

Tohle je dobré sledovat u oblečení, které máme nejblíže obličeji. Pokud milujete nějakou barvu, která vaší barvě pleti úplně nelichotí, doplňte své oblečení šátkem nebo šálem barvy, která pleti svědčí.

Pokud si nejste jisti, jak barvy v oblečení kombinovat, velmi moderní je oblečení v jedné barvě, tzv. monochrome.

Pokud kombinujete více než dvě barvy, je dobré zkombinovat dvě výrazné barvy s jednou neutrální.

VZORY A JAK JE KOMBINOVAT

Oblíbeným potiskem jsou proužky. Pokud ale máte širší boky, vyhněte se kalhotám s vertikálními proužky, velmi zdůrazňují siluetu.

Jestli máte chuť zkombinovat dva potisky, tak se určitě nespletete, když zkombinujete dva potisky ve stejných odstínech, nebo potisky se stejným motivem.

Například triko s modrými proužky s kalhotami se stříbrnými proužky (stejný motiv), nebo do červena laděný květinový potisk s jiným do červena laděným potiskem.

Potisky v kontrastních barvách přidávají na váze.

MATERIÁLY

Materiál je u oblečení dost důležitý. Halenka z jemného materiálu sedí jinak než stejně střižená halenka z pevnějšího materiálu.

Některé materiály přidávají opticky na objemu jako manšestr, samet nebo tweed.

Manšestr může také zestaršovat. Aby naopak působil moderně, je vhodné ho zkombinovat s kouskem z kůže.

NADČASOVÉ KOUSKY

Nadčasová kousky dodávají spíše klasický vzhled, proto je dobré je kombinovat s moderními doplňky jako trendy kabelkou, botami a šperky.

Džíny – džíny vždy modernizují váš styl. Světlejší barva džínů koresponduje se sportovním stylem, tmavší barva pak s elegantním šik stylem.

Džíny slim (obtáhnuté po kotníky a mom s vyšším pasem, nahoře širší a dole se zužující) NEJSOU ideální, pokud máte větší boky. Preferujte střih bootcut (střední výše pasu a rozšířené u kotníků). Postavě typu H naopak džíny mom nebo boyfriend svědčí.

Mezi další nadčasové kousky patří například polokozačky se všitou gumou nebo dobře střižená košile.

TIPY NA DODÁNÍ STYLU VAŠEMU OBLEČENÍ

Pokud si pořizujete šaty, ke kterým je pásek ze stejné látky, zkuste ho vyměnit za nějaký trendy pásek nebo pásek kožený, hned dodáte šatům styl.

Stříbrná nebo zlatá barva se hodí ke všemu. Co se týče šperků, nebojte se nosit zlaté a stříbrné dohromady.

Opatrně s bílou barvou přitahuje pohled.

Pozor na třpytky a krajky, musí být kvalitně provedené, jinak to nevypadá dobře. To samé platí o umělé kůži.

Je super kombinovat styly, vzít si k elegantním šatům tenisky, nebo lodičky k džínům a ležérnímu tričku.

Klobouk vždy dodá styl. Pozor ale na velikost. Malé postavy s velkým kloboukem opět riskují pohlcení postavy kloboukem.

Sluneční brýle také vždy dodají styl. Vybírejte ty, které mají jiný tvar než vaše tvář. Takže ke kulaté tváři NE kulaté brýle, k podlouhlé tváři NE pilotky, k hranaté tváři NE hranaté brýle.

Lodičky jsou nadčasové a pozvednou každý outfit.

Dobře střižená bílá košile stejně jako kvalitní džíny vždy dodají styl a mladistvý vzhled.

Černý outfit je velmi oblíbený, ale je fajn, aby byl složen z různých materiálů, aby působil plasticky. Například černá saténová košile a černé džíny.

Nelaďte barvu kabelky s botami, můžete to udělat jen v případě, pokud ostatní oblečení bude stylové a moderní.

Rukávy saka nebo košile nikdy neohrnujte, raději je podkasejte, dodá to vašemu oblečení styl.

FASHION FAUX PAS, NEBOLI ČEMU SE VYHNOUT

Nenoste tělové silonky. Raději sáhněte po černých.

Žádné legíny na veřejnosti (výjimka je při sportu), i když máte nohy bohyně.

A NA ZÁVĚR?

Móda je hra a oblékání je zábava. Aby vám oblečení slušelo, mělo by odpovídat vašemu tvaru postavy.

Méně je nejen v oblékání určitě více.

Co ale určitě sluší všem i v pytli od brambor je úsměv a dobrá nálada☺️.

 

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.