Tipy nejen pro milovníky francouzštiny

Francouzština je pro svou zvučnost velmi oblíbená řeč. Taky se říká, že je hrozně těžká. Já nevím, naučila jsem se francouzsky na francouzském gymnáziu v Olomouci a normálně mluvím.

Že si ji ještě pamatuji doteď, vděčím i svému francouzskému muži, který doma francouzsky něco mluví každý den. Já tedy na něj mluvím česky, umí totiž i česky a myslím, že opravdu to, co chcete říct, vyjádříte nejpřesněji v rodném jazyce. Tímto způsobem mluvíme i na naše děti, které tak neslyší jazyk s cizím přízvukem a mluví výborně jak česky, tak francouzsky.

Když byly dceři 3 roky, byl u nás na návštěvě stejně starý kamarád Francouz.

Dcera říká: “Mami, on nemluví.”

Já na to: “Musíš na něho mluvit francouzsky.”

Dcera: “A to umím?”

A já: “No umíš, to je tak, jak mluvíš s tatínkem.”

Děti jako malé vůbec nerozlišovaly, jakou řečí vlastně zrovna mluví. Quelle chance 😊 No ale ne každý máme štěstí narodit se do bilingvní rodiny a dostat dva jazyky jako dárek do kolébky, a tak je třeba používat i jiné nástroje pro naučení cizího jazyka či jeho udržení.

Dnes mám pro vás dva tipy, které denně využívám a není to otrava.

TIP 1 – aplikace zdarma Duolingo

Aplikaci si stáhnete zdarma na mobil či tablet. Používám ji velmi dlouho, já tedy na angličtinu, ale je možné si vybrat z mnoha jiných jazyků. Nevýhodou je, že češtinu nelze zkombinovat s francouzštinou a je tak třeba trénovat v kombinaci francouzština/angličtina, francouzština/němčina, francouzština/španělština či francouzština/italština. Je to tedy už pro trochu pokročilé lingvisty.

Můžete si nastavit kolik minut denně chcete procvičovat a pak si vybíráte z různých témat. V rámci tématu občas posloucháte, občas mluvíte, doplňujete do věty, cvičení jsou různorodá. S jazykem jste tak denně v kontaktu. Jedni mí kamarádi na aplikaci neměli rádi, že jsou tam občas nesmyslné věty typu “Snědl jsem fialového slona“. Mě osobně to vůbec nevadí, naopak zpozorním a lépe si pak slovíčka zapamatuji.

TIP 2 – 6play.fr

Na adrese 6play.fr najdete pořady francouzské televize, které lze zdarma po přihlášení přehrát a sledovat. Nevím, zda úplně všechny, já sleduji dva pořady, na které se vždy velmi těším.

První pořad je spíše pro dámy Les reines du shopping, Královny shoppingu, moderovaný brazilskou modelkou žijící ve Francii Cristinou Cordulou. U nás je obdobou tohoto pořadu Popelka, která má ovšem k francouzskému zpracování hodně daleko.

Princip je ale podobný. Pět kandidátek má daný čas a danou sumu na to, aby nakoupila oblečení na dané téma. Pořad běží pondělí až pátek a ze záznamu si ho obvykle už můžete pustit daný den po 20 hodině.

Čím by vás mohl pořad zaujmout:

  • Uvidíte, že i rodilé Francouzsky občas dělají v gramatice chyby, takže poleví stres, že také třeba uděláte chybu.
  • V pořadu mají k dispozici butiky v centru Paříže s přijatelnými cenami, jejichž adresy jsou uvedeny na stránkách pořadu, takže můžete vyrazit do Paříže na nákupy na jistotu i samy.
  • Občas jsou kandidátky i jiných národností a většinou i soutěž vyhrají. Takže i Francouzsky mají ve svém stylu rezervy.
  • A co mě baví nejvíc jsou rady Cristiny ohledně stylu a jak na to, aby vám to slušelo. Takže nejen nasajete jazyk, ale dostanete i plno tipů, jak si vylepšit styl.

Při používání cizího jazyka nemějte obavu, že uděláte chybu. I rodilí mluvčí chyby dělají.

Druhý pořad, který v rámci udržení francouzštiny ráda sleduji je Pékin Express, který se vysílá jednou ročně. Obvykle startuje během letních prázdnin.

Jedná se o soutěž, kde má v počátku deset dvojic za úkol projet 10 000 km s 1 euro na osobu a den. Během cesty plní úkoly a postupně jsou dvojice vyřazeny až na celkového vítěze. Tento rok soutěžící projížděli země Guatemalu, Kostariku a Kolumbii. Jednotlivé epizody je také možné přehrát na youtube.com po zadání Pékin Express 2019.

Co by se vám tady mohlo líbit:

  • Francouzské konverzace je tam plno.
  • Ve vypjatých situacích pořadu je vidět, jak přesně používat ve francouzštině nespisovná slova.
  • Soutěž se odehrává v zajímavých zemích, kde se soutěžícími nahlédneme i do každodenního života místních obyvatel.

Pravidelné sledování pořadů velmi rozšíří slovní zásobu až za hranice učebnic. Novým slovíčkům opravdu neuniknete.

Jestli vás neoslovilo ani jedno, i tak na stránky nahlédněte. Výběr pořadů je tam pestrý. Ne všechny jdou přehrát z důvodu geografické zóny, je třeba vyzkoušet, ale určitě vám něco padne do oka a udržovaní francouzštiny vás bude bavit😊.

Pokud se teprve chystáte s francouzštinou začít. Pojďte ji se mnou zažít v Gramatických minutovkách tady.

Nejlépe je vždy jazyk trénovat v terénu. Jedním z krásných míst, kde svou francouzštinu využijete je i ostrov Réunion. Pokud byste rádi vyrazili, ale máte plno otázek, jako kolik vás to bude stát, co tam mohu navštívit, jak to tam vypadá, co mohu očekávat……

Všechny odpovědi najdete v mém eBooku Réunion a Mauricius s dětmi 😊

Bonjour, jsem Silvie. Se mnou se naučíte mluvit francouzsky v klidu a pohodě. Na francouzštinu půjdeme hravě a zábavně, raději méně zato pravidelně. :) Mám francouzského muže, dvě bilingvní děti a taky francouzského kocourka. :) Těším se na vás. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.