S Bikram jógou jsem začala hned od prvního otevření studia tenkrát před deseti lety ještě v centru Prahy, a to hlavně díky tomu, že majitelé jsou kamarádi mého muže. Velmi mne to zpočátku nadchlo.
Hodinu a půl trvající cvičení v teplotě 42 stupňů je náročné, ale zároveň vás rozehřáté tělo pustí do větší hloubky a pocit PO je povznášející.
Vždy se cvičí 26 poloh a dvě dýchací cvičení, takže při každé lekci můžete pozorovat, jak se v daných polohách posunujete. Nebudu zde vypisovat neocenitelné zdravotní benefity, ty najdete na jejich stránce.
Aby opravdu bylo co pozorovat, je třeba ideálně chodit nejméně třikrát týdně. To můj případ nebyl a není. Třikrát týdně se mi povedlo jít pouze dvakrát za celou mou desetiletku.
Jednu dobu se mi dařilo zajít pravidelně i dvakrát týdně a je fakt, že nějaké malé pokroky jsem zpozorovala. Nejlépe, když instruktor/ka sejde ze stupínku do terénu a prstíkem vás dlubne tam, kde nejste správně. To mě vždy posunulo nejvíce.
Ze začátku jsem si vůbec nedovolila odchýlit se od instrukcí, kterými vás instruktor/ka do každé polohy vede. A to bylo dobře. Teď po těch letech občas rebeluji a snažím se bohužel méně, ale to je dáno tím, že mám ještě další čtyři sporty a občas jsem na józe někde zablokovaná.
Jaký je rozdíl mezi Bikram a hot jógou? Na Bikram józe cvičíte stále stejnou sestavu poloh, které na sebe navazují tak, abyste z nich vytěžili maximum zdravotních benefitů. Na hot józe vám také zatopí, ale polohy si instruktor/ka sestavují podle sebe a sestava se může měnit stejně, jako délka lekce od 60 do 90 minut.
V prvním studiu v centru Prahy, které už bohužel není v provozu, bylo zvykem, že v první řadě u zrcadel cvičili pokročilí, kteří už měli v polohách hloubku a ti méně pokročilí se tak jimi mohli inspirovat, namotivovat, popřípadě mrknout, zda jsou v poloze správně. Teď ve studiu na Pankráci, kde je aktuálně jediné Bikram studio v Praze, mi tohle chybí.
Když nemám štěstí, dá si přímo před mou podložku svou podložku někdo jiný. Vždy mě to překvapí, protože chodím většinou na méně obsazené lekce, takže výběr místa je pro všechny velký.
Tak buď tito lidé mají málo vyvinuté prostorové vidění a jednoduše jim nedojde, že nejsou transparentní nebo naopak mají rádi, když jim někdo kouká na zadeček, protože v určitých polohách prostě v obzoru nic jiného nemáte. To pak nepomáhá ani instruktorky: “ Soustřeďte se jenom na sebe”.
Bohužel nejsem typ, který může s čistým svědomím říct, že mi tato jóga přivádí euforické pocity. Velmi závidím těm, kteří to takto mají a opravdu se jim toto cvičení stalo životním stylem. Pro mě kromě toho, že je to makačka, se spíše stala kompenzačním cvičením k pole dance a plavání.
Můj muž si šel odvážně se mnou jednu lekci vyzkoušet teprve nedávno. Přežil se ctí a jsem na něho velmi pyšná. Moc mužů totiž na lekci nepotkáte, protože to je opravdu náročný sport.
V každém případě Bikram jóga stojí za vyzkoušení, třeba budete ti šťastní a stane se vaším životním stylem a jestliže ne, určitě váš životní styl minimálně obohatí.